Új vagy még itt? Regisztrálj hírlevelünkre és értesülj elsőként akcióinkról

Generic filters
Exact matches only
Akció kezdete

A kutya testbeszéde: Információk és tippek

2024. március 25.

A jó kutya-ember kapcsolat előfeltétele, hogy megértsük a kutya testbeszédét. Itt megmutatjuk, hogyan értelmezd kutyád jelzéseit!

Az ember és kutya közötti kommunikáció igen összetett: a legtöbb kutyatulajdonosnak némi időre és tapasztalatra van szüksége ahhoz, hogy négylábú kedvencét megértse. A kutya testbeszéde ennek során központi szerepet játszik, hiszen a kutyák hangulatukat és szükségleteiket legtöbbször egyetlen hang nélkül kommunikálják.

Hangok nélküli kommunikáció: a kutya testbeszéde

A kutyák folyamatosan kommunikálnak velünk és fajtársaikkal: bár sokféle hangot képesek kiadni – ugatás, vonyítás, morgás, vinnyogás és nyüszítés –, legtöbbet azonban a testükkel mondják el: arckifejezésükkel, füleikkel, farkukkal vagy egész testtartásukkal rengeteget elárulnak a kutyák. A kutyák által kiadott hangok csak a testbeszéddel együtt értelmezve nyernek teljes körű jelentést.

Négylábú kedvenceink a kommunikációs lehetőségek széles tárházával rendelkeznek. Ha meg szeretnéd érteni a kutyádat, meg kell ezeket ismerned, hogy értelmezni is tudd e mozdulatokat.

A hangok nyelve

Az ugatásra, a vonyításra és a vinnyogásra külön-külön akkor van szükség, amikor a kutya az ember látótávolságán kívül van. A vadászkutya ugatással jelzi a vadásznak, hogy megtalálta a zsákmányt. Egy kutyafalka tagjai képesek még úgy is kapcsolatot tartani egymással, ha maguk az állatok nincsenek egymás közvetlen közelében.

De hétköznapi szituációkban is szívesen hallatják hangjukat a kutyák: négylábú kedvenced hangos ugatással hívhat téged játékra vagy ily módon védheti területét. A vonyítással és a nyüszítéssel kutyád a fájdalmát, a félelmét vagy kellemetlen érzését jelzi feléd.

Jelbeszéd

A fülek állása vagy a farok tartása és mozgása a kutyák testbeszédének legfontosabb elemei közé tartoznak. Ezek a vizuális kommunikációs lehetőségek nagyobb távolságból is láthatóak és értelmezhetőek. Azonban a legkisebb változás is számottevő jelentéskülönbséget hordozhat. Ezért érdemes szemmel tartanod ezt a két testrészt, ha tudni szeretnéd, mi zajlik négylábú kedvenced fejében.

Mimika

A kutya szemei és a szája fontos szerepet játszanak a kutya arckifejezését illetően, és közelebbről megfigyelve azok nagyon eltérő üzeneteket közvetíthetnek.

A kutya testtartása

A testhelyzet és a testtartás arról árulkodnak, hogy a kutya magabiztos vagy védekező állást vesz fel, vagy éppen nyugodt vagy ideges.

Érintéssel történő kommunikáció

Ha a kutya megbök az orrával, a fejét a lábadra helyezi, a lábadhoz simul – az érintést is használhatja arra, hogy veled, illetve adott esetben más kutyákkal kommunikáljon.

Szaglással történő kommunikáció

A kutyák szaglással kommunikálnak egymással. A szagjelekkel való megjelölés és a szimatolás szintén része a kutyák kommunikációjának. Ki járt már itt előttem ezen a területen? Tüzel a közelben lévő szuka? Mennyi idős a kutya, amelyik ma reggel erre sétált? A kutyák folyamatosan „üzeneteket” hagynak fajtársaiknak: a vizelet és az ürülék, illetve a farkuk töve fölött található bűzmirigyekből áradó, farkcsóválással terjesztett szag révén.

Ha értelmezni szeretnéd a kutya testbeszédét, mindig az összképre kell figyelned: a kutya testtartása, arckifejezése, jelbeszéde és hanglejtése a kirakós darabjai, amelyeket össze kell rakni az összkép kialakításához. Megéri a fáradságot, hiszen csak az a kutya boldog, akit „megértenek” a gazdái!

Hogyan tudom értelmezni a kutyám testbeszédét?

Ha meg szeretnéd érteni kutyádat, mindenképp érdemes az apró, finom különbségekre is odafigyelni. Az alábbiakban összefoglaljuk a kutyák testbeszédének legfontosabb jelzéseit és azok jelentését.

Fej

  • Ha kutyád keresi a közvetlen szemkontaktust, az azt jelenti, hogy magabiztos. Helyzettől függően azonban a szemkontaktus agresszivitást és/vagy konfrontációt is jelenthet.
  • Az elfordított tekintet és az oldalra fordított fej ugyanakkor szelídséget vagy pedig félelmet, nyugtalanságot jelez. Négylábúnk így kerüli a konfrontációt, és megnyugtató viselkedést tanúsít.
  • A lehajtott és behúzott fej alázatosságot és/vagy félelmet jelez.
  • Ha a kutya egyenes és felemelt fejtartással járkál, akkor éber és magabiztos.
  • Ha „kérdőn” oldalra hajtja a fejét, az állat bizonytalanságot mutat, és felméri a helyzetet.


Szemek

  • Az összeszűkült és merev pupillák, valamint a fixált tekintet fenyegetésként értelmezendő. Ezek arra utalnak, hogy négylábú kedvencünk összpontosít és készenlétben áll, például egy közelgő harcra vagy zsákmányszerzésre.
  • A nyugodt, barátságos kutyának tágak a pupillái és meglehetősen szelíd arckifejezése van. A szemöldök állása is alátámasztja ezt a barátságos ábrázatot – gondoljunk csak a híres „kölyökkutya-tekintetre”. Bizonyos esetekben azonban a nagyon tág pupillák a szorongás jelei lehetnek.


Száj

  • Az ajkak, a száj sarkai és a fogak sokat elárulnak a kutya lelkiállapotáról.
  • A messzire hátrahúzott száj sarkai alázatosságot jeleznek. Ha közben a fogait is kimutatja, az mindenképpen fenyegetésként értelmezendő.
  • Ha azonban az ajkak előrefelé néznek, és a szemfogak csak enyhén villannak elő, a kutya nyugodt és jó hangulatban van. Az enyhén nyitott száj mindig a nyugalom jele.


A kutya testbeszéde: fülek

  • Fajtától függően a kutyák „füljátékát” már nehezebb értelmezni. A hosszú, lógó fülű basset hound nem tudja úgy hegyezni füleit, mint egy németjuhász. Ezért mindig nagyon oda kell figyelned arra, hogy kutyád milyen jelzést ad neked a füleivel.
  • A szabadon lógó fülek egy laza testtartású kutyánál barátságos hangulatot jeleznek.
  • Ha a kutya fülei hátrahúzódnak, nyaka megfeszül és szája kissé nyitva van, ezek a behódolás és/vagy a félelem jelei.
  • Ha fülei előre állnak, a kutya magabiztos és éber. Amennyiben a fogát is kivillantja, az agresszivitásra utal.


Farok

  • A kutya testbeszédét nem utolsósorban a farkának tartása fejezi ki: azon keresztül ugyanis egyértelműen leolvasható a kutya hangulata. Ez kicsit nehezebb rövid vagy csonkolt farok esetén.
  • A nyugodtan lengő farok barátságos hangulatról árulkodik. Ha egy kutya nagyon gyorsan csóválja a farkát, akkor vagy izgatott, vagy agresszív hangulatban van. Rövid vagy csonkolt farkú kutya esetén a kutya egész hátsó fele mozog.
  • Ha a farok a gerinc „meghosszabbítása”, a kutya semleges hangulatban van, de érdeklődést mutat.
  • Ha a farok az ég felé mutat, a kutya általában magabiztos, domináns vagy épp fenyegető. Ha a kutya bosszús, a farok remeghet is.
  • Ha négylábú kedvenced a farkát a hátsó lábai közé húzza, testbeszédével jelzi, hogy fél. A rövid farkú kutyáknál ebben az esetben előfordulhatnak „kommunikációs problémák”.


Általános testtartás

  • A testméret „változása” nagy szerepet játszik a testtartásban: ha a kutya kihúzza vagy „felfújja” magát, akkor magabiztos, és le akarja nyűgözni „ellenfelét”.
  • A kutya nagyobbnak tűnik, ha hátán feláll a szőr: a kidüllesztett mellkassal a kutya bosszúságot vagy egyértelmű fenyegetést fejez ki. Ez a kutyák testbeszédében „támadást” jelent.
  • Ha a kutya megpróbál kisebbnek látszani, például guggol, összekuporodik vagy a hátsó lábait behajlítja, akkor bizonytalan és szorong.
  • Ha a hátára fekszik, és a hasát mutatja, az a behódolás gesztusa.
  • Viszont ha négylábú kedvenced előre nyújtva leereszti az elülső testét és felemeli a hátsó felét, amit farokcsóválás kísér, az egyértelmű felhívás a játékra.

A kutya testbeszédének értelmezésekor mindig fontos, hogy egyszerre figyeljünk minden kommunikációs jelre.

A kutya testbeszéde: három gyakori félreértés

Gyakran félreértésekhez vezethet, hogy a kutya másképpen kommunikál, mint az ember. Régebbről származó téves elképzelések is hozzájárulnak az ilyen félreértésekhez. Mi most eloszlatjuk ezeket a tévhiteket.

Ha a kutya a farkát csóválja, akkor örül?

Sokan automatikusan azt feltételezik, hogy a farkukat csóváló kutyák barátságosak és jókedvűek. A gyerekeknek is kezdettől fogva ezt tanítják.

Ez azonban nem így van: a farkát csóváló kutya nem mindig barátságos. Ez elsősorban egy felfokozott érzelmi állapotra utal: ez azt jelenti, hogy lehet jókedvű, de lehet agresszív, ideges vagy bizonytalan is.

Ezért nemcsak attól függ e jel értelmezése, hogy hol és hogyan csóválja a farkát, hanem attól is, hogy a kutya milyen jeleket küld a teste többi részével:

  • Az a kutya, amelyiknek a farka a gerinc meghosszabbításaként ide-oda mozog úgy, hogy az egész hátsó felét mozgatja, nagyobb valószínűséggel közeledik barátságos szándékkal.
  • A feszült testtartású, hátrahúzott fülű, felfelé mutató, gyors ritmusban előre-hátra csapkodó farkú kutya általában nem barátságos. Légy óvatos ilyen esetben.

Általánosságban elmondható, hogy ismeretlen kutyákkal szemben mindig kiváró magatartást kell tanúsítanunk, és soha ne rohanjunk feléjük azonnal.

Az ásító kutyák fáradtak

Néha tágra nyílt szájjal ásítanak kutyáink. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy alváshiányosak: a kutya testbeszédének ez a gesztusa azt is jelentheti, hogy a kutya stresszes, izgatott vagy nem tetszik neki valami. Bizonyos helyzetekben tehát teljesen helytelen, ha az ásító kutyát aludni küldjük az ágyába. Ha a kutya ugyanis stresszes vagy izgatott, aligha lesz képes megnyugodni a helyén.

Tudnak mosolyogni a kutyák?

A legtöbb kutyatulajdonos erre a kérdésre határozott igennel válaszolna. Ez azonban korántsem ennyire egyértelmű. Hiszen elvileg a kutya testbeszédében a „fogak kivillantása” semmi jót nem jelez: a vigyorgónak tűnő négylábúak akár a fogaikat is mutathatják, ami fenyegetésként értelmezendő.

Azonban: a neves biológus és viselkedéskutató, Dorit Feddersen-Petersen tudományos vizsgálatai azt mutatják, hogy a kutyák megtanulták utánozni az embert és annak mosolyát. Négylábú kedvenceink azonban csak gazdájuknak mutatják ezt a mosolyt. Ezenkívül a barátságos mosoly nem tévesztendő össze a kutyák úgynevezett játékarcával: erre jellemző a tágra nyílt, gyakran forgó szemek és a tágra nyitott száj, miáltal az összes fog láthatóvá válik. Mindig érdemes tehát megnézni, hogy kedvenced valóban mosolyog-e.

További érdekesség: a Floridai Egyetem viselkedéskutatói felfedezték, hogy a kutyák sokkal differenciáltabban képesek értelmezni az általuk ismert emberek arckifejezését, mint fordítva. A kutyák jóval előttünk járnak tehát, amikor a testbeszéd értelmezéséről van szó.

Megfelelő reakció a kutya testbeszédére

Nemcsak az emberek értik félre a kutyákat, hanem fordítva is: kutyatulajdonosként néha nem megfelelően reagálunk kutyánk testbeszédére, vagy épp összezavarjuk a kutyát gesztusainkkal és mimikánkkal. Ez négylábú kedvencünknél néha tehetetlenséget, bizonyos esetekben pedig heves reakciót eredményez.

A kutyával történő interakció során ezért mindig törekedned kell arra, hogy ne csak a testének jelzéseire figyelj, hanem arra is, hogy megfelelően reagálj azokra.

Az emberi testbeszéd egyes elemeit az állatok ugyanis teljesen másképp értelmezik, mint ami a mi szándékunk. Az alábbiak okozhatnak félreértést:

  • Szemkontaktus: amikor udvariasan köszönünk valakinek, általában közvetlenül a másik ember szemébe nézünk. A kutyák ezt természetüknél fogva fenyegetésként értelmezik.
  • A kutya fölé hajolni: ez a gesztus is fenyegetően hat a kutyákra, és agressziót válthat ki belőlük. Azt sem értékelik, ha hátulról közelíted meg őket.
  • A kutya fejének simogatása felülről: intuitív módon a legtöbb ember pontosan ott simogatja négylábú kedvencét, ahol a kutya nem annyira szereti, nevezetesen a feje tetején. A nagyobb emberek fenyegetőnek tűnnek, különösen, ha ismeretlenek az állatok számára. Ezért a kutyánál a nyugtalanság és a félelem érzését idézhetik elő. A legtöbbjük azonban szereti, ha az oldalát, a mellkasát és oldalról a pofáját megérintik.
  • Ölelés: ha ki akarjuk mutatni valakinek a szeretetünket, szívesen megöleljük. Négylábú kedvenceinkkel is ezt tesszük. Kutyáink viszont egyáltalán nem értékelik a szeretetünk ilyen módon való kifejezését. Ezt reakciójukból is láthatjuk: a kutyák általában megpróbálnak gyorsan kiszabadulni az ölelésből, ásítanak, hátrahajtják a fülüket, vagy nyalogatni kezdik az ajkukat. Számos kutya egyszerűen elfordítja a fejét.

Ha kiváló csapatot szeretnél alkotni a kutyáddal, meg kell tanulnod megérteni a kutyák testbeszédét. Hiszen csak így jöhet létre az ember és kutya közötti sikeres kommunikáció.

 

Nem akarsz lemaradni legújabb cikkjeinkről?

Iratkozz fel!

További tartalmak

Kölyökkutya-iskola: Tippek és infók a kutyaiskola választáshoz

Kölyökkutya-iskola: Tippek és infók a kutyaiskola választáshoz

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

Idomítás apportírozásra: Tippek

Idomítás apportírozásra: Tippek

Értesülj elsőként az akcióinkról!

Értesülj elsőként akcióinkról!

Regisztrálj, hogy megajándékozhassunk egy 10% kedvezményre* jogosító webshop kuponnal!


A jelölő négyzet bejelölésével hozzájárulok, hogy Fressnapf-Hungária Állateledel és Felszerelés Nagy-és Kiskereskedelmi Kft, a megadott személyes adataimat az Adatvédelmi Tájékoztatóban meghatározottak szerint reklám küldése és a nyereményjátékban való részvételi lehetőség biztosítása céljából kezelje. A hozzájárulásom bármikor visszavonható.

Az ajánlat kizárólag az újonnan regisztrált (hírlevélre feliratkozott) résztvevő személyek számára elérhető. A 10% kedvezményre jogosító online kupon kizárólag a regisztráció 2 lépése során kért összes személyes adat megadása esetén (teljes profil kitöltése) érvényes, egyszeri kedvezményre jogosít, ami a kupont tartalmazó elektronikus levél küldésétől számított 4 héten belül használható fel. A webshop kuponkód érvényességnek meghosszabbítására nincs lehetőség, az más személyre át nem ruházható és kizárólag a fressnapf.hu webáruházban történő vásárlás esetén érvényesíthető. A kedvezmény nem vonatkozik a leárazott termékekre, más ajánlattal nem összevonható. Az e-mail cím elírásából vagy érvénytelen e-mail cím megadásából származó kellemetlenségekért nem áll módunkban felelősséget vállalni. Amennyiben az akcióban résztvevő személy a webshop rendelés leadása után mutatja be a kedvezmény kódot, nem lesz jogosult annak felhasználására. Az akció nem tartalmazza (nem csökkenti) a lehetséges szállítási költségeket, amelyek kifizetéséért az akcióban résztvevő személyek felelősek. Az adatkezeléssel kapcsolatos bővebb információért kérjük, látogasson el a fressnapf.hu/adatkezelesi-tajekoztato oldalra.