
Ha beteg hal kerül az akváriumba vagy megbetegszik valamelyik pikkelyesünk, akkor az összes halunk veszélybe kerül. Épp ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb észrevegyük azokat a jeleket, amelyek problémára utalnak. Ezek lehetnek külső, testi, valamint viselkedésbeli változások is. A paraziták, a gombák, a vírusok és a baktériumok egyszerre több szervet is képesek megbetegíteni és rendkívül fertőzőek lehetnek.
Amíg csak egyetlen halunk beteg, addig könnyen kezelhető lehet a dolog, ám, ha nem vesszük észre időben a bajt, akkor nagyon gyorsan egy akváriumnyi beteg kopoltyússal találhatjuk szembe magunkat. Tehát a beteg halat azonnal el kell távolítanunk és külön akváriumba kell helyeznünk.
Lebegés, süllyedés, rejtőzködés
Az, hogy milyen rendellenességet vélünk felfedezni a hal testén vagy hogyan változik a viselkedése, utal a fertőzés típusára is. A pikkelyesek általában aktívak, ezért az egyik leggyakrabban észlelhető jelenség, ami betegségre utal az az, amikor halunk csak lebeg a vízben, esetleg süllyed, és sokkal többet rejtőzködik, mint szokott.
Vakarózás, tárgyakhoz dörzsölődés
Parazita általi fertőzés esetén sokszor megfigyelhető az, hogy a hal elkezd az akváriumban lévő tárgyakhoz dörzsölődni. Ekkor a pikkelyek és a bőr megsérülhetnek, a testen foltok, duzzanatok jelenhetnek meg.
Vörös csíkok, duzzadt kopoltyúk
A víz magas ammóniaszintje káros hatással lehet díszhalainkra. A testen megjelenő vörös csíkokból és a vörös, duzzadt kopoltyúkból arra következhetünk, hogy rosszak az akváriumban lévő víz értékei.
Bántalmazás, sebek
A pikkelyeseken megjelenő sebek bakteriális fertőzések vagy más halak csipkedésének következményei is lehetnek. Ha egy kopoltyúst bántanak a társai, az is azért lehet, mert megbetegedett, legyengült.
Nehéz légzés
Ha az akváriumban kevés az oxigén, akkor a halak a víz felszínének közelében próbálnak meg oxigénhez jutni. Ilyenkor gyorsabban veszik a levegőt, vagyis kopoltyújuk mozgása is felgyorsul. Hasonló tüneteket tapasztalhatunk olyan esetekben, amikor valamilyen véletlen folytán, például egy vegyszer túladagolásakor sérül az állat kopoltyúja. Ilyen esetben nem elegendő, ha emeljük a vízbe juttatott oxigén mennyiségét, hanem a vegyszer mennyiségét is célszerű csökkenteni.
Duzzadt test
Egyes baktériumok belső emésztési vagy kiválasztószervi problémákat eredményeznek, amelyet a pikkelyesek duzzadt, felpuffadt teste jelezhet számunkra.
Étvágytalanság
Ha halunk nem hajlandó enni, akkor annak oka lehet a stressz is, ami olyankor jelentkezhet, amikor új kopoltyúsokat telepítünk a vízbe, túl zsúfolttá válik az akvárium, vagy megváltoznak a már megszokott környezeti tényezők.
Hal az akvárium alján
Ha kopoltyúsunk teljesen lesüllyedt az akvárium aljára, akkor valószínűleg már menthetetlen, és elérkezett élete végéhez.
