Új vagy még itt? Regisztrálj hírlevelünkre és értesülj elsőként akcióinkról

Generic filters
Exact matches only
Akció kezdete

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

2024. március 27.

Kutyasíppal egyszerűen visszahívhatod négylábú kedvencedet – bárhol, bármilyen szituációban. Próbáld ki és vágjatok bele a kiképzésbe!

A kutyasíp használata a kutya kiképzésének egyik legkedveltebb eszköze. Egyetlen sípszóval nagy távolságokról is vissza tudod hívni kutyádat a szabadban anélkül, hogy fel kellene emelned a hangodat. A kiképzési folyamat nem nehéz – kölyökkutyáknál és felnőtt, valamint idős kutyák esetében is alkalmazható. Csak némi következetességre és türelemre van szükséged. Olvasd el itt, hogyan tudod kutyádat síppal hatékonyan visszahívni!

Használd egyszerűen és hatékonyan kutyasípodat!

A kutyáknak remek fülük van, de néha olyan benyomást keltenek, mintha teljesen süketek lennének. Mindenkinek ismerős a szituáció: türelmetlen és kétségbeesett gazdik próbálják a szabadban visszahívni a legkülönbözőbb vezényszavakkal kutyájukat, aki azonban füle botját sem mozdítja. Ennek legtöbb esetben semmi köze nincsen a kutya hallásához, sokkal inkább a neveléséhez és a vezényszavakhoz.

Sok négylábúnál fordul elő, hogy hirtelen nem hallgatnak az „Ide!”, „Gyere!” vezényszavakra, vagy saját nevükre. Bezzeg amikor egy csomag jutalomfalatot bontasz ki, a kertben szaladgáló kutyusod azonnal ott terem melletted. Hogy lehet ez?

Miért nem hallgat a kutyám a vezényszavakra?

Több oka is lehet annak, miért nem hallják meg a kutyák a vezényszavakat. Egyrészt a hangunk miatt, másrészt pedig az általunk használt vezényszavak gyakorisága miatt, amelyek jelentése kutyánk számára nem mindig egyértelmű. Mi, emberek hajlamosak vagyunk a kutyával történő kommunikációnk során túl sokat beszélni: A rövid „Gyere!” helyett gyakran hallani azt, hogy: „Na, gyere már ide!” vagy „Azonnal gyere ide!”. Ezzel felhígul a vezényszó jelentése, ami összezavarja a kutyát.

A túl engedékeny, nem eléggé következetes nevelés is hozzájárul ahhoz, hogy a kutya nem hallgat a hívó szóra.

A kutyasíppal való visszahívás viszont az esetek nagy részében elég jól működik a legkülönbözőbb szituációkban és mindenekelőtt nagy távolságok esetében. Ennek feltétele viszont a sikeres kutyasípos kiképzés.

Honnan ered a kutyasípos kiképzés?

A kutyasípos visszahívás eredete a vadászkutyákkal és pásztorkutyákkal való munkára vezethető vissza. A vadászoknak és a pásztoroknak nagy utakat kellett megtenniük kutyáikkal, akiket szemkontaktus nélkül és a hangjuk hatósugarán kívül kellett irányítaniuk és visszahívniuk. Ilyen helyzetben csakis egy éles sípszó működhetett. Az első, kutyakiképzésre alkalmas sípok Nagy-Britanniából származnak, abból az országból, amely birkatenyésztéséről és a hagyományőrző vadászsportról híres. Ezen tevékenységeknél különösen gyakran alkalmazzák a kutyasípot.

Milyen esetben lehet hasznos a kutyasíp?

Ha kizárólag pórázon sétáltatod kedvencedet, igazából nincs szükséged a kutyasípos kiképzésre. Viszont számos olyan szituáció adódhat, amikor a kutyasíp segítségként szolgálhat és megkönnyítheti mindennapjaidat négylábú kísérőd társaságában.

  • Séta póráz nélkül: Leginkább akkor segíthet sokat a kutyasípos kiképzés, ha kutyáddal póráz nélkül sétálsz, és ő elég nagy távolságra kerül tőled.
  • Kutyafuttató: A kutyafuttatón is jó szolgálatot tesz a kutyasíp. Különösen akkor nem hallják meg négylábú kedvenceink a vezényszavakat, amikor épp más kutyákkal játszanak. A síp viszont azon is felülkerekedik.
  • Tágas telek: Igazán hasznos lehet a kutyasíp egy nagy telken, kertben vagy birtokon, ahol a kutya szabadon mozoghat.
  • Kutyasíp nagyothalló kutyák esetén: Az idősebb, nagyothalló kutyák az ultrahangos kutyasíp bizonyos frekvenciáit gyakran még éppen meghallják. Egy ilyen kutyasíp az idős kutyának segít a tájékozódásban, számodra pedig biztonságérzést ad a kutyát illetően.

Legjobb esetben már kölyökkorban elkezdhető a kutyasípos kiképzés. Azonban a legtöbb esetben a felnőtt kutyákat is jól ki lehet képezni a kutyasípra.

A kutyasíp előnyeinek áttekintése

Aki a kutyasíp pro és kontra érveit szeretné mérlegelni, aligha fog hátrányokat találni. Persze némi időre és lelkiismeretes kiképzésre van szükség, míg négylábú kedvenced az első sípszóra visszajön hozzád. Viszont mindenképp megéri a fáradságot, hiszen a kutyasíp előnyei egyértelműen többet nyomnak a latban:

  • Nagy távolságokról történő visszahívás
  • több mozgástér kutyád számára a szabadban
  • Biztonság és nyugalom a kutya szabadban történő mozgása esetén is a biztos visszahívás révén
  • A kutya nem kívánt viselkedésének félbeszakítása (pl. vad üldözése)
  • A saját hangod kímélése
  • Kínos szituációk elkerülése, amikor a kutya nem reagál a vezényszavakra
  • semleges hangszín alkalmazása a vezényszavak használatánál, érzelmi és hangulati ingadozások nélkül

Különösen fontos a kutya nevelésénél az utolsó pont, amelyet nem szabad alábecsülnöd. Vezényszavak esetében olyan érzelmek is előtérbe kerülhetnek, mint a félelem, düh vagy türelmetlenség, amelyeket a kutya nagyon is megérez.

Ez ahhoz vezethet, hogy kutyád frusztrációból vagy félelemből nem mer hozzád visszamenni, mert büntetéstől tart. Ezenkívül hangunk sem mindig ugyanolyan: Néha meg vagyunk fázva, néha fáradtak, idegesek vagyunk. Ez pedig mind-mind másképp hangzik. Ezzel szemben a kutyasíp mindig egyforma, tiszta és semleges jelzést ad.

Fájdalmas a kutyának a kutyasíp?

A kutyák igencsak kifinomult hallással rendelkeznek és gyakran megijednek az olyan hangos zajoktól, mint a tűzijáték vagy a dörgés. Emiatt számos kutyatulajdonos azt hiszi, a kutyasíp kellemetlenséget okoz a kutyáknak, mivel számukra a sípszó akár fájdalmas is lehet. Ez a félelem azonban alaptalan. Ugyanakkor ne használd a sípot közvetlenül a kutya füle mellett; ezt lehet, hogy zokon venné. Ha úgy érzed, a kutyád az első kutyasípos edzéseken ijedten reagál, tompítsd kicsit a síp hangját: Például fújj bele finomabban, vagy tekerd be a kutyasípot egy konyharuhába.

Milyen fajta kutyasípok léteznek?

Rengeteg különféle kutyasíp létezik a piacon. Ezek kialakításukban, anyagukban és sípszó-frekvenciájukban különböznek egymástól. Némelyek az ember számára is hallhatóak, mások viszont csak a kutya és más állatok számára hallhatóak. Az egyes sípok leginkább az alábbi szempontok szerint különböznek egymástól:

  • Működés: Megkülönböztetünk éles hangú sípokat és ultrahangos kutyasípokat. Ez utóbbiakat feltalálójuk után Galton-sípoknak is szokták nevezni. Az ilyen sípok magas frekvenciája csak a kutya számára hallható.
  • Anyaga: A leggyakrabban használt sípok műanyagból, fémből, fából vagy szaruból készülnek.
  • Kutyasíp frekvenciája: Nem minden kutya reagál egyformán bizonyos hangokra. A te feladatot megtalálni a megfelelő frekvenciát. Egyszerűen próbálj ki több különböző sípot és frekvenciát.
  • Hangja: Az éles hangú sípok csak egyféle hangot képesek kiadni, néhány ultrahangos síppal azonban különféle sípszó hangokat is ki lehet adni.
  • Hatótávolság: Vásárlás közben figyelj a hatótávolságra, hogy kutyád biztosan hallja a sípszót.
  • Súly és felszereltség: Anyagtól függően változó a kutyasípok súlya. Számos síphoz tartozik egy nyakba akasztható szalag is.

 

Melyik a jobb: az éles hangú síp vagy az ultrahangos kutyasíp?

Nem lehet ezt a kérdést egyértelműen megválaszolni, hiszen megszokás és ízlés kérdése, hogy melyik kutyasíppal edzed kutyádat.

Az éles hangú síp az ember és a kutya számára is hallható, így tudod ellenőrizni a sípszót. Viszont embertársaid is hallják azt. Egyes ultrahangos frekvenciájú kutyasípok hangjait csak a négylábúak hallják, így a kutya visszahívása szinte teljesen hangtalan marad a környezeted számára. Az emberek csak 20 000 Hertz frekvenciáig képesek érzékelni a hangokat, a kutyák viszont akár 50 000 Hertz frekvenciáig is. A legtöbb ultrahangos kutyasíp 16 000 és 22 000 Hertz közötti frekvenciatartományban működik.

Egyes ultrahangos sípoknál a frekvencia is beállítható, így a kutyádhoz igazíthatod azt.

Mindegy, melyik kutyasíp mellett döntesz, de utána mindenképpen maradj az egyszer már jól bevált modellnél. Ez garantálja, hogy mindig ugyanazt a frekvenciát és hangot használhasd, amelyre kutyád mindenképp reagál.

Tipp: Válaszd valamely ismert gyártó kutyasípját: Így nagyobb a valószínűsége annak, hogy ugyanaz a modell évek múlva is kapható lesz még. Szintén megfontolandó, hogy több ugyanolyan fajtájú sípot is vásároljunk, ha valamelyik véletlenül elveszne. Gondolj arra is, hogy egy új síp esetében elölről kell kezdened a kiképzést.

Kutya edzése síppal

Alapvetően minden olyan vezényszót, mint az „Ül!”, „Helyedre!”, vagy „Állj!”, meg lehet tanítani síp segítségével. A legfontosabb kutyasípos vezényszó azonban minden bizonnyal az „Ide!” vagy „Gyere ide!”. Hiszen ez az a jelzés, amelyre leginkább szükség van a séta és a más kutyákkal való játék közben, és amelynek nagyobb távolságokat is át kell hidalnia.

10 tipp a kutyasípos kiképzéshez

  • Minden kutya képes megtanulni a kutyasípos jelzéseket, de a legjobb, ha már kölyökkutyádat vagy fiatal kutyádat kutyasíppal edzed. Így a kutya már a kezdetektől fogva megismeri a sípot.
  • Idősebb vagy mentett kutyáknál erre figyelj: Leginkább sok türelemre, egy jó adag higgadtságra, kitartásra és következetességre lesz szükséged. Így egy idő után kifizetődik az erre fordított energiád, és sokkal nyugalmasabban telnek majd a séták kutyáddal!
  • Először lépésről-lépésre, otthonodban kezdd a kiképzést, ahol a kutya figyelmét kevesebb dolog tereli el.
  • A kutyasípos kiképzést kizárólag pozitív megerősítésként alkalmazd: Jutalomként kapjon a kutya egy kis játékidőt vagy valami finomságot. Te döntöd el, melyiket választod.
  • Gondold át, hogy melyik parancsszót szeretnéd használni a visszahíváshoz: egyetlen hosszú kutyasípszót vagy esetleg négy rövid, egymást követő jelet? Igazából teljesen mindegy, melyik kutyasípos parancsszó mellett döntesz.
  • Maradj következetesen a kiválasztott hangnál vagy hangoknál, és csak a kiképzés céljából használd a kutyasípot, játék közben azonban ne!
  • Ne alkalmazz különböző parancsokat egyidejűleg: Érdemes a visszahívás vezényszavával kezdeni. Ha ez megy, további parancsokra képezheted ki kutyádat.
  • Ne várj el egyszerre túl sokat négylábú kedvencedtől. Légy türelmes és várj inkább még néhány hetet otthon, mielőtt kutyáddal a szabadban „kísérleteznél”.
  • Ha kutyád nem hallja meg kint a sípszót és nem megy vissza hozzád, ne szidd meg, hanem lépj vissza egy lépést a kiképzésben. A türelmetlen sípolgatás mindenképpen kerülendő!
  • A kutyasíp nem gyerekjáték. Magyarázd el gyermekeidnek, hogy ez a síp csak a kutyátoknak való, és akkor használjuk, ha azt szeretnénk, hogy kutyánk visszajöjjön hozzánk.

 

Kutyádnak nagyjából három-négy hétre lesz szüksége, hogy megszokja a kutyasípos parancsot. Felnőtt és idős kutyáknak ehhez kicsit több időre van szükségük.

Lépésről-lépésre: a kutyasíp használati utasítása

Így járj el a kutyasípos kiképzés során:

  • Ha kutyád melletted áll, fújj bele a sípba. Minden bizonnyal reagálni fog a hangra és kérdőn néz rád. Ekkor azonnal adj neki egy különleges jutalomfalatot. Mindenképpen valami különlegesen finom dolognak kell lennie, ami lázba hozza a kutyádat, például egy töltött rágórúd, száraz hús vagy egy darab virsli.
  • Nehezítsd a feladatot azáltal, hogy olyankor sípolsz, amikor kutyád figyelmét valami más dolog éppen elvonja. Először kisebb, majd nagyobb figyelemeltereléseknél használd a sípot, például amikor kutyád egy fajtatársával játszik. Jutalomfalatot kap a kutyád, akárhányszor odajön hozzád.
  • Gyakorolj kutyáddal különböző helyzetekben, környezetekben és különböző napszakokban.
  • Mindig ugyanazt az egyértelmű sípszót használd.

 

Ha kutyád szájában már összefut a nyál, amint a sípot a szádhoz emeled, mindketten mindent jól csináltatok.

Tipp: Itt egy jutalomfalat, ott egy jutalomfalat… Ügyelj rá, hogy az elfogyasztott jutalomfalatokat vond le kutyád napi ételadagjából, nehogy elhízzon.

Leggyakoribb hibák a kutyasípos kiképzésnél

Mint minden kutyakiképzés során, így a kutyasíp használata során is előfordulnak kudarcok. Ez azonban ne bizonytalanítson el. Az alábbi négy hibaforrás fordul elő a leggyakrabban:

  • Túl gyorsan haladsz a kiképzéssel: Nagyon biztosan kell működnie a visszahívó sípszónak, mielőtt olyan környezetben alkalmaznánk, ahol erős elterelő ingerek érik a kutyát.
  • A visszahívás negatív kondicionálása: Kutyád nagyban játszik/szimatol. Ekkor meghallja a sípszót, odamegy és pórázra lesz kötve. Nem csoda, ha kutyád a következő alkalommal inkább meggondolja, hogy odamenjen-e. Ne tedd rá rögtön a visszahívás után a pórázt, hanem hagyd, hogy kicsit játsszon, fusson vagy szimatoljon.
  • Rossz jutalmazás: Egy nem eléggé érdekes vagy folyton egyforma jutalom az igényes kutyákat szintén frusztrálja.
  • Rossz hangmagasság: Ha mindig más hangot használsz, azzal összezavarod kutyádat, és így nem fogja biztosan tudni a parancsot.

 

Kutyasíppal a visszahívás gyerekjáték lesz. Megéri tehát kitartani és szorgalmasan gyakorolni a kutyasíppal a parancsokat!

Nem akarsz lemaradni legújabb cikkjeinkről?

Iratkozz fel!

További tartalmak

Kölyökkutya-iskola: Tippek és infók a kutyaiskola választáshoz

Kölyökkutya-iskola: Tippek és infók a kutyaiskola választáshoz

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

Kiképzés kutyasíppal: Így csináld

Idomítás apportírozásra: Tippek

Idomítás apportírozásra: Tippek

Értesülj elsőként az akcióinkról!

Értesülj elsőként akcióinkról!

Regisztrálj, hogy megajándékozhassunk egy 10% kedvezményre* jogosító webshop kuponnal!


A jelölő négyzet bejelölésével hozzájárulok, hogy Fressnapf-Hungária Állateledel és Felszerelés Nagy-és Kiskereskedelmi Kft, a megadott személyes adataimat az Adatvédelmi Tájékoztatóban meghatározottak szerint reklám küldése és a nyereményjátékban való részvételi lehetőség biztosítása céljából kezelje. A hozzájárulásom bármikor visszavonható.

Az ajánlat kizárólag az újonnan regisztrált (hírlevélre feliratkozott) résztvevő személyek számára elérhető. A 10% kedvezményre jogosító online kupon kizárólag a regisztráció 2 lépése során kért összes személyes adat megadása esetén (teljes profil kitöltése) érvényes, egyszeri kedvezményre jogosít, ami a kupont tartalmazó elektronikus levél küldésétől számított 4 héten belül használható fel. A webshop kuponkód érvényességnek meghosszabbítására nincs lehetőség, az más személyre át nem ruházható és kizárólag a fressnapf.hu webáruházban történő vásárlás esetén érvényesíthető. A kedvezmény nem vonatkozik a leárazott termékekre, más ajánlattal nem összevonható. Az e-mail cím elírásából vagy érvénytelen e-mail cím megadásából származó kellemetlenségekért nem áll módunkban felelősséget vállalni. Amennyiben az akcióban résztvevő személy a webshop rendelés leadása után mutatja be a kedvezmény kódot, nem lesz jogosult annak felhasználására. Az akció nem tartalmazza (nem csökkenti) a lehetséges szállítási költségeket, amelyek kifizetéséért az akcióban résztvevő személyek felelősek. Az adatkezeléssel kapcsolatos bővebb információért kérjük, látogasson el a fressnapf.hu/adatkezelesi-tajekoztato oldalra.