
3+1 tévhit a kutyákkal kapcsolatban
- A kutyák életkora emberi években
A kutyák sajnos gyorsabban öregszenek, mint az emberek, és ezzel kapcsolatban az egyik általános tévhit, hogy egy év a kutyák életében pontosan hét emberi évnek felel meg. Ez azt jelentené, hogy egy tízéves eb egy hetvenéves emberhez hasonlítható. Ez azonban így nem teljesen igaz, hiszen több befolyásoló tényezőt is figyelembe kell vennünk, ilyen például a kutyus fajtája, a mérete és genetikája.
Hogy bundás családtagunk körülbelül hány éves emberi években mérve, arra a legpontosabb választ valószínűleg állatorvosunk tudja adni, de az interneten található különféle táblázatok is segíthetnek megsaccolni.
- A meleg, száraz orrú kutyák betegek
Sokan hiszik azt, hogy az egészséges kutyának hideg és nedves az orra. Azonban a meleg és száraz orr teljesen normális az ebek esetében, tehát nem szabad azonnal egészségügyi problémára következtetnünk belőle.
A száraz levegő, az allergia, sőt még egy egyszerű szunyókálás is befolyásolhatja azt, hogy mennyire nedves szőrös pajtásunknak a nózija. Ugyanakkor, ha azt vesszük észre, hogy kedvencünk orra folyamatosan száraz, repedezett vagy folyik (nem csak nedves), akkor érdemes állatorvoshoz fordulni.
- A kutyáknak tiszta a szájuk
Na, ezt semmiképp nem szabad elhinni! A kutyák a szájukkal és az orrukkal fedezik fel a világot, szóval nem tudhatjuk, hogy mennyi minden volt kutyusunk szájában aznap, mikor épp arcon nyalna minket. Jusson eszünkbe az is, hogy néhány eb például előszeretettel eszi meg a saját ürülékét.
Mindezek miatt érdemes kutyánk esetében is kiemelt figyelmet fordítanunk a szájhigiéniára. Vásároljunk különféle fogtisztító jutalomfalatokat és játékszereket, sőt, akár kutyafogkefét is beszerezhetünk. Utóbbihoz ajánlott már kölyökkorban hozzászoktatnunk négylábúnkat.
Kutyanyál okozta fertőzésekre azonban nem igazán kell számítanunk, csak a szalmonella és néhány ritka baktériumtörzs tud átkerülni és problémát okozni az ember szervezetében, de a súlyos megbetegedések nem jellemzőek.
+1 A kutyák akkor csóválják a farkukat, amikor boldogok
Valószínűleg igazunk van, ha azt gondoljuk, hogy amikor hazaérünk és kutyánk csóválja a farkát, akkor örül nekünk, hogy végre otthon vagyunk és foglalkozunk vele. Ám, a farokcsóválás nem mindig boldogságra utal. Szorongás, frusztráció vagy idegesség jele is lehet. Ezért fontos, hogy részletesebben is megismerjük a kutyák testbeszédét. A farok ide-oda mozgatása mellett nézzük meg az eb testhelyzetét, füleinek állását és a tekintetét is, mielőtt közelednénk hozzá.