Ingyenes szállítás 14 990 Ft feletti megrendelés esetén | A megrendeléstől számított 1-3 munkanapon belül az otthonodban

A leggyakoribb gekkóbetegségek és kezelésük

A leggyakoribb gekkóbetegségek és kezelésük

2019.12.20 14:34
Gekkónk egészségének megőrzése egyszerű, ha egy egészséges állatból indulunk ki. Tehát nagyon fontos, hogy megbízható tenyésztőtől vásároljuk meg hüllőnket. Jó, ha még fizetés előtt, személyesen meg tudjuk nézni a gekkót, mert akkor még idejében észrevehetjük, ha esetleg van vele valami probléma. Ehhez viszont tudnunk kell, hogy milyen egy egészséges gekkó, és hogy milyen betegségeket észlelhetünk.

A gekkók éjszakai állatok, de nappal is reagálniuk kell arra, ha például kézbe vesszük őket egy alaposabb szemügyre vétel kapcsán. Ha ébredés után a hüllő lazán viselkedik vagy furcsán néz ránk, az rendben van. Ha viszont remeg és kiegyensúlyozatlannak érezzük a kezünkben, az betegségre utal. Figyeljünk a hidegvérű tisztaságára, az esetleges bőrproblémákra és a paraziták megjelenésére is. Csak akkor vigyük haza a kiszemelt gekkót, ha biztosak vagyunk abban, hogy nincs vele semmilyen gond.

Amiket különösen kerülnünk kell, ha szeretnénk, hogy kedvencünk egészséges maradjon:

  1. Stressz

A stressz minimalizálása rendkívül fontos. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő lakhely kialakítása sok-sok rejtekhellyel. A stressz előhozhat rejtett problémákat, előidézheti például paraziták kikelését, továbbá az állat elveszítheti az étvágyát, és táplálkozási rendellenességek következhetnek be.

  1. Kevés pára

A kiszáradás rövid idő alatt a hüllő elpusztulásához vezethet, ezért nagyon fontos a megfelelő szellőzés és rendszeresen ellenőriznünk kell a páratartalmat. Legyen egy tiszta vízzel megtöltött kis medence a terráriumban, amiben időnként megmártózhat a gekkó. Ha szükséges, gyengéd permetezést is alkalmazhatunk.

  1. Karantén kihagyása

Ha már meglévő gekkónk mellé szeretnénk társat, akkor ne feledkezzünk meg arról, hogy az összeengedés előtt legalább 30-60 napra tartsuk külön, megfigyelés alatt az új jövevényt, amennyiben ismert tenyésztőtől származik. Ha pedig bizonytalanok vagyunk a múltját illetően, akkor a 90 nap is indokolt lehet.

A leggyakoribb gekkóbetegségek, amelyekkel nagy eséllyel találkozhatunk:

  1. Krónikus alultápláltság

Alultápláltság gyakran figyelhető meg a gekkóknál. Nem elegendő egyszerűen csak szöcskékkel és lisztbogárlárvákkal táplálni a hüllőket. Sokféle rovarra van szükség az etetéshez, és minden esetben szórni kell rájuk kálciumport is.

  1. Hipovitaminózis

A hipovitaminózis, másnéven részleges vitaminhiány. Ez szintén akkor alakul ki, ha nem megfelelő az étrend és a hozzáadott kiegészítő. Ennek következtében csökkenhet a vedlés, letargia és például bőr-, valamint szemproblémák is jelentkezhetnek, tehát a helyes táplálás létfontosságú.

  1. Visszamaradt vedlés

Ha alacsony a páratartalom, akkor a gekkó nem tud megfelelően vedleni, és ez komoly problémákhoz vezethet. Tehát nem elhanyagolható a párásítás. Ha már észleltük a bajt, besegíthetünk benedvesített papírtörlőkendővel való óvatos törölgetéssel, de akár antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.

  1. Hasmenés

Ha a széklet vizes, szennyezett vagy esetleg megemésztetlen rovarokat látunk benne, akkor az szintén betegséget jelez. Eleinte még lehet mellette jó étvágy súlycsökkenéssel, de ha nem kezeltetjük, akkor egy idő után abbahagyja a hidegvérű az evést.

Ahhoz, hogy gekkónk idejében megkapja a megfelelő kezelést, fontos, hogy amint észreveszünk rajta valamilyen viselkedésbeli vagy külső változást, forduljunk hüllőkre szakosodott állatorvoshoz. Előfordulhat, hogy csak az étrenden kell változtatnunk, de esetenként bizony a gyógyszerek jelentenek megoldást.