
A leopárdgekkók gondozásának alapjai
Terrárium
Minimum 40, de két gekkó esetében inkább 60-70 literes terráriumot válasszunk, amelynek a magassága legalább 30 cm. Ügyeljünk arra, hogy a terrárium tetején biztonságosan rögzíthető legyen a világítás, megfelelő legyen a szellőzése, és távol tartsa többi házi kedvencét (ha van). Egy nedves mohával megtöltött doboz segítheti a gekkó vedlését. Néhány szikla és fadarab hozzájárul a természetesebb környezet kialakításához, továbbá mászási felületet vagy rejtekhelyet is biztosíthatnak. Élő vagy mesterséges növények betelepítésével dekoratívabbá tehetjük a terráriumot.
Szubsztrátum
A terrárium alja állhat apró vagy lapos kövekből, műfűből. A nagyobb homokszemcsék lenyelése bélproblémákat okozhat, ezért körültekintően kell megválasztani a szemcseméretet.
Világítás és hőmérséklet
A leopárdgekkók melegen tartásához a legjobb megoldás például egy fűtőpárna alkalmazása, amit a terrárium egyik végében helyezünk el, és így csak azt a felét melegítjük fel vele. Ezzel tudjuk biztosítani a szükséges hőmérsékletváltozást (hideg és meleg oldalt) egyetlen terráriumon belül. A melegítőkövek túlságosan felforrósodhatnak egy gekkó számára, és égési sérüléseket szenvedhetnek általuk, ezért azokat javasolt inkább kerülni. A jobb láthatóság érdekében egy kisebb erejű izzót felszerelhetünk a terrárium tetejére, amit naponta 12 órára hagyhatunk felkapcsolva. Mivel a gekkók főleg éjszaka aktívak, ezért nincs szükségük külön UVB fényre. A búvóhelyükön/házikójukban, vagyis a melegebb oldalon 30-32 °C-nak kell lennie, a környezeti levegő, vagyis a szoba hőmérséklete viszont elég, ha 23 °C-os.
Étel és víz
A leopárdgekkók nem esznek növényeket vagy zöldségeket, mindenképp élő rovarokat kell beszereznünk a tápláláshoz. Kínálhatjuk őket lisztkukacokkal, sáskával vagy tücskökkel, esetleg hetente egyszer nagy viaszmoly lárvákkal vagy gyászbogár lárvákkal. A rózsaszín egerek viszont nem megfelelőek a gekkók számára. A rovarokat minimum 12 órára az etetés előtt helyezzük egy szelet krumplit tartalmazó edénybe, hogy elegendő vízforráshoz jussanak.
Ahhoz, hogy hidegvérűink megkapjanak minden szükséges vitamint és ásványi anyagot, szórjunk a lárvákra vagy a tücskökre közvetlenül az etetés előtt kiegészítő vitaminporokat. Arra vigyázzunk, hogy a porból soha ne kerüljünk a gekkók szemébe.
Egy sekély, friss vízzel teli itatónak mindig a rendelkezésre kell állnia. Fontos, hogy ne legyen felborítható. Győződjünk meg arról, hogy a nagyobb és a kisebb hüllők is kényelmesen ki tudjanak mászni belőle. Vitaminokat soha ne adjunk a vízhez.
Érintés, kézben tartás
Amíg gekkónk hossza el nem éri a 15 cm-t, addig ne fogjuk meg. Ha gyíkunk már elég nagy hozzá, akkor a legjobb, ha leülünk a földre, és hagyjuk, hogy kedvencünk másszon az ujjainkon keresztül. Kezdetben a foglalkozások csak 10-15 percesek legyenek, hogy a gekkó fokozatosan tudjon hozzászokni az érintésünkhöz. Soha ne fogjuk meg hidegvérűnk farkát, mert ledobhatja, és akár 40 nap is eltelhet, amíg teljesen regenerálódik.