
A macskák szocializációja
Az alapok
A szocializáció annak folyamata, ahogy összeszoktatjuk cicánkat otthonunkban az emberekkel és más háziállatokkal. Az a macska, amelyiket nem megfelelően szocializálták, félénk és agresszív lehet, valamint számos viselkedési probléma jelentkezhet nála. Például rendszeressé válhat a bútorok összekarmolása vagy az alomdoboz mellőzése.
Amennyiben kisgyermekek is élnek velünk, a szocializáció különösen fontos, mivel a gyerekek túlzó, szeretetteljes közeledésére harapás vagy karmolás is reakció lehet. Egy jól szocializált bársonytalpú viszont általában bizalmas és kedves a kicsikkel is.
Az időzítés
A cicák 2-7 hetes korukban a legfogékonyabbak az új élményekre, a szocializálást már ekkor el kell kezdeni. Persze általában nem ebben a korban kerülnek a végleges gazdihoz a szőrgombócok, hanem csak 7-8 hetes koruk után. De ne aggódjunk, egészen a 14. hétig van időnk belevágni. Sőt, az idősebb macskák esetében is van remény, csak több idő és türelem kell hozzá.
Mielőtt nekifognánk
Érdemes átgondolnunk, hogy milyen különböző élmények várnak majd nálunk a cicára. Zajos, forgalmas környéken élünk? Gyakran hallgatjuk hangosan a zenét? Elektromos szerszámokat használunk? Mennyit porszívózunk? Milyen sokáig dolgozunk? Ezek bármelyike zavaró tényező lehet a minitigris számára és befolyásolhatja a szocializáció ütemét.
Érdemes listát készítenünk arról, hogy kedvencünk várhatóan milyen helyzetekben fog interakcióba lépni velünk vagy családtagjainkkal. Például: karomvágás, bundaápolás, fogmosás, játszás, vendégek fogadása, fotózkodás, stb.
Macskák és emberek
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a siker kulcsa a türelem, és hagyjuk, hogy macskánk határozza meg a tempót. Néhány tipp:
- Igyekezzünk mindig halkan, nyugodtan beszélni háziállatunkkal, mozdulataink pedig legyenek lassúak!
- Guggoljunk vagy üljünk le cicánkhoz, próbáljunk az ő szintjén közeledni hozzá!
- Kezdetben olyan játékszert válasszunk, amely által még kellő távolság van pajtásunk és köztünk, ilyen például a botos cicajáték.
- Eleinte csak a fej- és a vállak környékét simogassuk, az alhasat kerüljük el!
- Csak akkor emeljük fel óvatosan a minitigrist a mellkasánál fogva, mikor már készen áll rá!
- A jutalomfalatok és a pozitív megerősítés elvének alkalmazása sokat segíthet.
- Ha a bársonytalpú feszült, tartsunk szünetet, körülbelül a napi 15 perces tréning az ideális!
Macskák és kutyák
Az első kutyával való találkozás során valószínűleg nagyon stresszes lesz cicánk, de a mi feladatunk, hogy oldjuk köztük ezt a feszültséget. Néhány tipp:
- Az ismerkedés előtt érdemes mindkét felet megetetni, és elvinni egy nagy sétára vagy játékkal lefárasztani.
- Megpróbálhatjuk szőrös barátainkat a szomszédos szobákban tartani, ahol ajtó, esetleg babakapu választja el őket, hogy megszokják egymás illatát.
- A legjobb, ha eleinte az ebet pórázon tartjuk, és hagyjuk, hogy a minitigris tempójában haladjon a barátkozás.
- Ha bármelyik fél rosszul reagál, tartsunk szünetet, és térjünk vissza rá egy másik napon!