
Kutyafürdetés 1×1
2022. július 21.
Kutyánk rendszeres fürdetése a megfelelő ápolás és higiénia elengedhetetlen része. A fürdés során természetesen eltávolíthatjuk az eb bundájáról a látható szennyeződéseket, melyeket például a napi séták és a szabadban történt hancúrozások során szedett össze. De amellett, hogy tisztán tartjuk vele a kutyus szőrét, a mosdatás segít megőrizni a bőr és a szőrzet egészségét, valamint a parazitáktól való mentességet is.
Bár a fürdetés minden kutya számára fontos, nem mindegyiket kell ugyanolyan gyakorisággal a kádba tennünk. Befolyásoló tényező lehet a fajta, a szőr típusa és a környezet is. Miután meghatároztuk, hogy milyen időközönként szükséges megmosdatnunk kedvencünket, akkor már csak az a dolgunk, hogy igyekezzünk a folyamatot a lehető legkellemesebbé és stresszmentessé tenni.
Az eb felkészítése a fürdetésre
Mielőtt még megengednénk a vizet, szánjunk időt arra, hogy olyan környezetet és körülményeket alakítsunk ki, hogy kutyusunk kellemesen érezhesse magát és pozitív legyen az élmény számára. Ennek egyik módja háziállatunk bundájának előkészítése, hogy biztosan ne legyen kellemetlen, esetleg fájdalmas a mosdatás. Például először alaposan keféljük át négylábúnk szőrét, különösen, ha hosszúszőrű kutyáról van szó, hiszen az ő esetükben gyakrabban jelennek meg gubancok, melyek vizesen nehezebben eltávolíthatóak.
A fürdetés helyszíne
Azt is határozzuk meg, hogy hol, illetve miben fogjuk megfürdetni pajtásunkat. Ehhez vegyük fontolóra négylábúnk fajtáját és méretét, hiszen fontos, hogy elegendő helyünk legyen. Kistestű eb esetén ideális lehet a mosogató vagy a fürdőszobai mosdókagyló is, de ha nagyobb kutyusunk van, neki valószínűleg kádra lesz szüksége. Nyáron, jó idő esetén, amennyiben családi házban élünk, akár azt is eldönthetjük, hogy kint vagy bent szeretnénk fürdetni.
Az ideális vízviszonyok
A víz hőmérséklete és nyomása fontos tényező, ezekre mindenképp ügyeljünk. Legyen szó slagról vagy zuhanyfejről, a víznyomás alacsony, a víz pedig langyos legyen. Próbáljunk olyan meleg vizet biztosítani, amelyben kutyánk jól tudja érezni magát. Ráadásul a tisztítás is könnyebb melegebb vízben, mint hidegben.
Kellékek a fürdetéshez
Készítsünk oda mindent magunk köré, amire szükségünk lehet, például egy-két puha, jó nedvszívó képességű törölközőt, kutyasampont, valamint fésűt vagy kefét. Gondoljunk a ruhánkra is. Érdemes kényelmes és olyan ruhadarabokat választani, amelyek esetében nem bánjuk, ha bepiszkolódnak és átáznak.
A kutya fürdetése
Ha a víz kellően langyos, helyezzünk a kád/mosdókagyló/medence aljára egy törölközőt, hogy ne csússzon meg az eb, majd tegyük rá kutyusunkat, és kezdődhet a fürdetés. Győződjünk meg arról, hogy sikerült az egész testén alaposan bevizeznünk a bundáját. Ezután jöhet a samponozás, mely során ügyeljünk arra, hogy elkerüljük az érzékeny területeket, beleértve a szemeket és az arcot. Hasonlóan, mint hajmosáskor, masszírozzuk át az eb testét. Hagyjuk hatni a sampont néhány percig, majd alaposan öblítsük le tiszta vízzel.
Függetlenül attól, hogy bent vagy kint történik a fürdetés, fontos, hogy törölközővel kezdjük el a szárítást, vagyis itassuk le a vizet a szőrzetről. Vastagabb bunda esetén figyeljünk az aljszőrre is, ne maradjanak nedves foltok. Ha nem fél tőle négylábúnk, akár hajszárítót is használhatunk alacsony fokozaton.