
Megoldások algásodás ellen
Az algák általában barnás, zöldes vagy vöröses színűek és az akvárium falán, a kavicsokon, a szubsztrátumon, a növényeken, továbbá az egyéb kiegészítőkön is megjelenhetnek. A jó hír viszont, hogy túlzott növekedésük elkerülhető is vissza is fordítható a folyamat.
Mi okozza az algák túlterjedését?
Mint minden élő növénynél, úgy az algáknál is három alapvető tényező befolyásolja a növekedést: a víz, a napfény, és a tápanyagok. Ha ezek bármelyikéből is több lesz a kelleténél, akkor az algák hihetetlenül gyorsan elterjedhetnek.
Nyilvánvaló, hogy az akvárium élővilága nem tud víz nélkül létezni, de a vízbe jutó fényt és a tápanyag mennyiségét szabályozhatjuk. Az algák elszaporodásának néhány gyakori oka:
- Túl sokáig maradnak égve a lámpák
- Az akváriumot közvetlen napfény éri
- A halak túletetése
- Túl sok időt hagyunk két vízcsere között
- Túl sok a tápanyag a vízben
Hogyan kerülhetjük el algásodást?
A csatát félig megnyertük, ha már tudjuk, hogy mi okozta az algák túlzott elterjedését. Ezután már csak azon kell dolgoznunk, hogy hogyan javítsuk ki a hibát.
Csökkentsük a világítást: Ne tegyük olyan helyre az akváriumot, ahol közvetlenül vagy részlegesen napfény érheti, mert az segítheti az moszatok növekedését. Ha mesterséges fényt használunk, győződjünk meg arról, hogy az nem erősebb-e a szükségesnél, és ne világítson napi nyolc óránál többet. Ajánlott időzítőt használnunk hozzá.
Kevesebb táplálék: Sokan túletetik a halakat, ami növeli a víz foszfátszintjét. Mindig kis adagokkal etessük a halakat, és figyeljük meg, hogy mi az a mennyiség, ami még hamar elfogy. Ha nem tűnik el minden eleség 5 percen belül, akkor túl sokat szórtunk be. Az el nem fogyasztott táplálékot mindig távolítsuk el a vízből.
Vízcsere: Az algák elkerülésének egyik legfontosabb módja a rendszeres vízcsere. Az akvárium vizének 10-15%-át hetente ajánlott lecserélni, így alacsonyan tarthatjuk a vízben lévő tápanyagok szintjét is.
Ismerjük a vizünket: Időnként ellenőrizzük a víz állapotát. Ha a foszfát és a nitrát szintje magas, akkor törekednünk kell a csökkentésükre, amíg megfelelő értékeket nem kapunk.
Tisztítás: Ha az üvegen, a sziklákon vagy az egyéb kiegészítőkön elkezdenek megjelenni az algák, távolítsuk el róluk. Az üvegről lekaparható, a kövek pedig eltávolíthatóak és ledörzsölhető róluk az alga.
Élő növények betelepítése: Az élő növények sok tápanyagot képesek felvenni a vízből, amelyekre az algáknak is szüksége lenne. Ha kevesebb tápanyag marad a vízben, kisebb eséllyel kezdenek majd elszaporodni a moszatok.
Legyen algafogyasztó halunk: Vásároljunk olyan halakat, amelyek moszatokkal táplálkoznak (például algaevő harcsa, sziámi algaevő márna), így kopoltyúsaink segíthetnek normál szinten tartani az algák jelenlétét az akváriumban.