
Praktikák érzékeny gyomrú kutyák etetéséhez
Mitől lesz az eb gyomra érzékeny?
A kutyák emésztését számos tényező befolyásolhatja: például az egyéni étkezési szokások, a preferenciák és az egészségügyi problémák. Ha ebben a bonyolult rendszerben valami nem működik megfelelően, akkor eltarthat egy ideig, amíg kiderül, pontosan melyik területtel van gond.
A gyomorérzékenység forrásai is meglehetősen széles skálán mozognak: bakteriális egyensúlyhiány, paraziták, fekélyek és tumorok, allergia vagy bizonyos összetevők intoleranciája. Épp ezért mindenképp állatorvoshoz kell fordulnunk, ha kedvencünk nem érzi jól magát evés után, de a pontos diagnózis felállítása előtt is bevethetünk néhány praktikát.
- Legyen otthonunk kutyabarát
Az egyik leggyakoribb probléma, hogy a kutyák sokszor jutnak olyan ennivalóhoz, amihez nem kellene. Ha például rajtakaptuk már bundás barátunkat azon, hogy szereti bújni a kukát, akkor nagyon fontos, hogy olyan helyre tegyük szemeteseinket (a konyhait és a fürdőszobait is), ahol biztosan nem fér hozzá. Sőt, a toalett fedelét is ajánlott mindig lehajtani. Tartsuk zárva a szekrényeket is, hogy ne férhessen hozzá kutyusunk veszélyes tisztítószerekhez sem.
A garázsban szintén oda kell figyelnünk például a fagyálló, a benzin, valamint a szögek, a csavarok és az akkumulátorok tárolására, illetve zárjunk szekrénybe mindent, ami kárt tehet négylábúnkban, ha esetleg megrágcsálja vagy lenyeli.
Arra is ügyelnünk kell, hogy a házban és a kertben se legyenek mérgező növények, és ne használjunk vegyszereket, ha azok rákerülhetnek az állat mancsaira, ahonnan le tudja őket nyalogatni.
- Lassítsunk az evés tempóján
A kutyák ösztönösen hajlamosak gyorsan elfogyasztani az eléjük kerülő ételt, egyrészt élvezeti okokból, másrészt evolúciós taktikából, hogy senki se vehesse el tőlük az ennivalójukat. Ám, ha a gyors evés miatt az eb rosszul emészti meg a táplálékot, akkor hamarabb lesz éhes, vagyis megnő az esélye annak, hogy a lehető legrövidebb idő alatt akarja majd kiüríteni a tányérját. Ez esetben érdemes habzsolásgátló tálat beszereznünk.
- Óvatosan a csemegékkel
Bár ebédünkből vagy vacsoránkból valószínűleg örömmel fogyasztana pajtásunk is, ne feledkezzünk meg arról, hogy még a kis mennyiségű szokatlan étel is felboríthatja kutyánk emésztését. A hús és a zöldség alapvetően megfelelő eleség lenne, de előfordulhat, hogy olyan fűszereket használtunk a készítésük során, amelyeket háziállatunk nehezen tudna megemészteni. Fontos, hogy a jutalomfalatok kutyusunk napi ennivaló mennyiségének maximum 10%-át tegyék ki, és azok olyan magas minőségű finomságok legyenek, melyeket biztosan nyugodtan elfogyaszthat kedvencünk.
- Vigyázzunk az étrendkiegészítőkkel
Mielőtt bármilyen vitamint vagy egyéb étrendkiegészítőt adnánk kutyusunknak, mindenképp konzultáljunk az állatorvossal, hiszen a sok vitamin ugyanolyan káros lehet, mint azok a hiánya. Az omega-3 zsírsavak és a probiotikumok általában kedvezően hatnak az érzékeny gyomrú kutyák emésztésére, de ezeket se kezdjük el alkalmazni anélkül, hogy egyeztettünk volna szakemberrel!