
Szomorúságűző tippek egyedül hagyott kutyáknak
1. Ne búcsúzkodjunk
A hosszas, könnyekkel teli búcsút felejtsük el, ha elmegyünk otthonról. A kutyák ezt a reakciót teljesen másképp értékelik, mint mi, őket inkább megijeszti, mint megnyugtatja gazdijuk érzelmi kitörése. Azt hihetik, hogy valami rossz dolog van készülőben, vagy ők követtek el valami csínytevést, ami elszomorította a gazdit. Búcsúzkodás helyett inkább tegyünk úgy, mintha mi sem történne, mintha nem hosszabb időre, csak néhány percre mennénk el otthonról.
2. Haladjunk lépésről lépésre
A fokozatosság az egyedülléthez szoktatást is megkönnyíti. Először csak néhány percre menjünk ki a lakásból, aztán pár órára. Kis idő múlva állatunk már hosszabb távollétünket is problémamentesen fogja viselni. A lényeg minden esetben, hogy a kutyus hozzászokjon ahhoz, hogy a gazdi mindig hazatér hozzá, nem hagyja örökre magára.
3. Legyen a megszokott környezetében vagy jól ismert emberekkel
Ha elutazunk és kedvencünket nem vihetjük magunkkal, a legjobb, ha olyan ember vigyáz rá, akit a kutya jól ismer és hallgat is rá. Szeretett családtagok vagy barátok otthonában, ahol a kutya már sokszor járt velünk együtt, biztonságban fogja érezni magát és nem is kell sokat egyedül lennie. Ha családtag vagy barát nem tudja elvállalni a kutyát és hazavinni, amíg távol vagyunk, akkor legjobb, ha otthonunkban hagyjuk, hogy hiányunk mellett legalább a környezetváltozás ne okozzon nála pánikot. Ilyenkor célszerű egy közeli ismerős, szomszéd segítségét kérni, hogy rendszeresen látogassa, sétáltassa a kutyát. Az is jó megoldás, ha valaki az utazásunk idejére az otthonunkba költözik és úgy viseli gondját.
4. Csak óvatosan
Az egyedül hagyott kutyusok időnként nagyon furcsa dolgokat csinálnak. Előfordul, hogy kiborítják a szemetet vagy épp máshogy produkálnak rendetlenséget unalmukban. A rumlit nem túl nehéz összepakolnunk, ám ilyenkor állatkáink veszélyben is lehetnek. Például, ha kíváncsiságból megrágják egy műszaki cikk elektromos vezetékét. Ezért javasolt utazás előtt minden lehetséges veszélyforrást eltenni, kihúzni, hogy a kutyának minél kevésbé kelthessék fel kíváncsiságát.
5. Hagyjunk információkat
Bárkire is bízzuk a kutyánkat, fontos, hogy részletesen tájékoztassuk minden szokásunkról. Legjobb, ha listát írunk a teendőkről, valamint arról, hogy kedvencünk mit szeret vagy épp mitől ijed meg. Ezzel az apró gesztussal megkönnyíthetjük alkalmi kutyavigyázónk dolgát és persze állatunkat is nagyobb biztonságban tudhatjuk. Célszerű a listára ráírni állatorvosunk elérhetőségét is, így ha bármi probléma jelentkezne, azonnal segíteni lehet rajta.
6. Gondoskodjunk mindenről
Ahhoz, hogy a kutyust ért kellemetlenségeket mérsékeljük, készítsünk elő vagy szerezzünk be minden olyasmit, amire az állatnak távollétünk alatt szüksége lehet. Például kedvenc eledeleit (https://fressnapf.hu/termekek/kutyaknak/eledelek-kutyaknak/felnott-kutyaknak/), játékait és az ápolásához szükséges fésűt (https://fressnapf.hu/termekek/kutyaknak/kutyaknak-tartas-es-apolas/kefek-fesuk-ollok-kutyaknak/), kutyasampont.
Források: dailypuppy.com / thedogfiles.com / dogtagart.com