
Teknősök rejtett baja
A szalmonella
Sokan például azért nem tartják jó választásnak a teknősöket gyermekek mellé, mert könnyedén megfertőzhetik őket szalmonellával, amennyiben ürítik azt. Ugyanis a szalmonella az állatokról az emberekre terjed, vagyis zoonózis. A baktérium első sorban a bélsárban található meg, ami ugye általában azonnal a vízbe kerül, így elegendő pár csepp vízzel érintkeznünk ahhoz, hogy kialakuljon a fertőzés. De természetesen minden olyan területen előfordulhatnak a baktériumok, ahol a teknős tartózkodott.
A szalmonella súlyos gyomor- és bélrendszeri panaszokat okozhat, olyan tünetekkel, mint az émelygés, a hányás, a hasmenés, a hasi fájdalom, a görcsök, a láz, ízületi gyulladás és nagyon súlyos esetekben akár vérmérgezés is kialakulhat. Lehet, hogy a hasmenés például 4-7 napig is tart, és akár kórházi kezelésre is szükség lehet.
Az 5 év alatti kisgyermekek, a 65 év feletti idősek, valamint azok számára jelent különösen veszélyt, akiknek valami miatt legyengült az immunrendszerük. A teknősök nem az egyetlen hüllők, amelyek tünetmentesen hordozhatják és üríthetik a szalmonellát, vagyis egyáltalán nem mutatkoznak meg rajtuk a betegség jelei, mindvégig teljesen egészségesnek tűnhetnek.
Emiatt nagyon fontos, hogy ha megérintettük hidegvérűnket, megetettük őt, vagy épp kitakarítottuk a helyét, akkor az után azonnal mossunk kezet például fertőtlenítős folyékony szappannal, mert csak így tudjuk minimalizálni a kockázatot.
A betegség leküzdésének legjobb módja a megfelelő higiénia révén történő megelőzés. A terrárium mindig legyen alaposan tisztán tartva és fertőtlenítve. Az ürüléket rendszeresen távolítsuk el. Legyen egy külön helyünk ahhoz, hogy elvégezzük az efféle tisztítási feladatokat, vagyis ne a kádunkban vagy a mosogatónkban tegyük rendbe a terráriumot. Egy használaton kívül gyerekkád például megfelelő lehet. Továbbá bármennyire is aranyos hüllőnk, soha ne puszilgassuk őt.
Jó, ha tudjuk, hogy mivel a legtöbb szalmonellát hordozó teknős nem beteg, így ők általában nem igényelnek kezelést – ami sokszor egyébként sem pusztítja el eredményesen a baktériumokat.
Érdekesség, hogy az 1970-es évek közepén fedezték fel azt, hogy a kisgyermekek megfertőződnek a kedvtelésből tartott teknősök által. Ennek fő oka az volt, hogy közülük sokan nem gyakorolták a megfelelő higiéniát (vagyis még csak kezet sem mostak, miután megfogták a hüllőket), sőt, némelyikük még a szájába is tette az aprócska teknősbékát. Ezért az USA-ban törvény szól arról, hogy nem lehet olyan kisméretű teknőst értékesíteni, amely befér egy ember szájába. Ebből pedig levonhatjuk azt a következtetést, mi szerint már a teknősbabák is hordozhatják a szalmonellát, sőt, ők még inkább veszélyesek ilyen szempontból, mint a kifejlett példányok.