
Vége a télnek – így készítsd fel a hüllődet
Néhány egyszerű instrukció követésével hidegvérűnket egészségesen és boldogan tudjuk tartani tél végétől is.
A hibernáció alapjai
Mielőtt felébresztenénk hüllőnket a hibernációból, meg kell ismernünk annak az alapjait. A hibernáció során jelentősen csökken az aktivitás. A hüllők azért hibernálnak, hogy megvédjék magukat a szélsőséges hidegtől és energiát takarítsanak meg a következő évre. Ez idő alatt az anyagcsere is lelassul. Előfordulhat, hogy ilyenkor egyáltalán nem eszik és iszik az állat, nem mozog, és ezáltal üríteni sem igazán van mit. A téli hónapokra visszahúzódnak a házikójuk legmélyebb és legsötétebb zugába, ahol biztonságban érzik magukat. Érdemes tudnunk azt is, hogy nem minden hüllő hibernál, és az is teljesen rendben van.
Kezdjük lassan
Ahhoz, hogy hüllőnk felébredjen a hibernációból, fel kell melegítenünk őt. A hőmérsékletszabályozót állítsuk kicsit magasabb hőfokra, hogy lassacskán elkezdjen melegedni a levegő a terráriumban. Ezzel megemelkedik az élőlény testhőmérséklete is, ami mozgásra készteti kedvencünket, és így elkezd ébredezni. Arra nagyon figyeljünk, hogy a hőt és a fényerőt is csak fokozatosan növeljük, hogy ne tegyük ki hirtelen változásnak hidegvérűnket.
Etetés
A hibernáció után észrevehetjük, hogy háziállatunknak visszatér az étvágya is. A mértéke függ a fajtól, sőt, attól is, hogy nőstény vagy hím példányunk van-e. Ezért gondosan figyelnünk kell hüllőnk étkezési szokásait és az egyedi igényeinek megfelelően kell táplálnunk őt. Ha kedvencünk meghagyja a kapott élelem egy részét, akkor csökkentsünk az adagon úgy, hogy ne legyen maradék, ami a magasabb hőmérséklet miatt elkezdhetne megromolni. Bizonyos esetekben nem elég a helyes etetés ahhoz, hogy teljes mértékben visszakapjuk hüllőnk normális, egészséges állapotát. Ha szükségesnek látjuk, konzultáljunk egy hüllőkre szakosodott állatorvossal, hogy milyen étrendkiegészítőt javasol az állat számára.
Állapotfelmérés
Fontos, hogy a hüllő egészsége és jóléte fennmaradjon a teljes hibernáció ideje alatt és után is. Mivel az ébredés után növekszik az aktivitás, így el kell kezdenünk figyelni, hogy nincs-e jele valamilyen betegségnek vagy sérülésnek. Ha valamilyen szokatlan dolgot észlelünk, azonnal vegyük fel a kapcsolatot az állatorvossal.